Zarządzanie nieruchomościami, a administrowanie

Home / Dom i ogród / Zarządzanie nieruchomościami, a administrowanie

Wiele firm decyduje się na zatrudnienie zewnętrznych zarządców, którzy zajmą się wszelkimi kwestiami związanymi z utrzymaniem konkretnych nieruchomości. Z usług takich zewnętrznych zarządców najczęściej korzystają obecnie deweloperzy. Także właściciele nieruchomości typowo komercyjnych potrzebują zarządcy.

Administracja nieruchomościami Łódź

Na rynku znajdziemy wiele tego typu usług. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zarządzanie nieruchomościami nie jest tym samym, co typowa administracja. Powszechnie te dwa terminy traktowane są często jako synonim. Jednak, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa nieruchomości, administracja nieruchomości łódź nie jest tożsama z zarządzaniem. Czym więc te 2 usługi tak naprawdę różnią się od siebie?administracja nieruchomości łódź
Otóż administrowanie nieruchomościami to dbanie o bieżące czynności związane z utrzymaniem nieruchomości. Administrator powinien zadbać o bieżące naprawy i konserwację, wywóz śmieci, sprzątanie. W obrębie usług administracyjnych znajdują się także bieżące kontrole i wszelkie przeglądy techniczne wymagane przez prawo budowlane. Chodzi tutaj o przeglądy wentylacji, instalacji elektrycznych czy hydrauliki, przeglądy budowlane. W skład administrowania najczęściej wchodzi również przygotowywanie rozliczeń najemców, pobieranie od nich miesięcznego czynszu.
Zarządzanie nieruchomościami jest zaś o wiele szerszym pojęciem, którego jedynie częścią jest bieżąca administracja. W skład zarządzania wchodzą również długofalowe działania związane z nieruchomością (marketing i reklama, szukanie najemców na lokale komercyjne czy biurowe itp., zwiększanie atrakcyjności rynkowej nieruchomości itp.).