W jakim celu instaluje się progi na parkingach?

Home / Budowa / W jakim celu instaluje się progi na parkingach?

Nadmierna prędkość w takich miejscach jak parkingi czy osiedlowe uliczki jest bardzo ważnym problemem z, którym od lat zmagają się służby odpowiedzialne za czuwanie nad bezpieczeństwem ruchu drogowego. Dlatego też już na etapie ich projektowania myśli się o zastosowaniu odpowiednich elementów uniemożliwiających kierowcy rozwinięcie zbyt dużej prędkości podczas na przykład zbliżania się do wybranego miejsca postojowego.

Sztuczne wzniesienie – montaż progu zwalniającego

progi zwalniające na parkingiZbyt wysoka prędkość w takich miejscach jak parkingi stanowi szczególne niebezpieczeństwo dla poruszających się w ich pobliżu pieszych. Aby tego uniknąć na nowoczesnych parkingach montuje się progi zwalniające na parkingi, są to specjalne elementy układane w poprzek drogi, które tworzą na jej powierzchni niewielkie wzniesienia wymuszające na osobie prowadzącej auto zmniejszenie prędkości w celu ich bezpiecznego pokonania. Jeżeli zaś kierowca nie postanowi zwolnic może to się dla niego skończyć poważnym uszkodzeniem samochodu. Takie progi są najczęściej wykonane z grubej gumy lub betonu co sprawia, iż są one bardzo wytrzymałe i trwałe. Nie bez znaczenia jest także sposób ich przymocowania, gdyż to właśnie dzięki śrubą o odpowiedniej długości wkręcanych bezpośrednio w podłoże nie ulegają one przesunięciu oraz uszkodzeniu. Warto także wspomnieć o kolorze takiego progu gdyż to właśnie on sprawia, że są one widoczne z większej odległości co pozwala na odpowiednio wcześniejsze zredukowanie prędkości jazdy w celu ich pokonania.

Jak zatem widać progi zwalniające stosowane na parkingach umożliwiają zachowanie bezpiecznej prędkości w ich obszarze. Dlatego należy zwrócić uwagę czy na parkingu z którego korzystamy znajdują się takie progi, gdyż mogą przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa.