Moralność dronów z kamerą obrotową

Home / Bez kategorii / Moralność dronów z kamerą obrotową

Od lat dopuszczane do wiedzy publicznej są informacje o używaniu bezzałogowych statków powietrznych przy operacjach wojskowych. Dron z kamerą obrotową to nie jest nowy wynalazek.

Dron z kamerą obrotową jest drogi.

Dron z kamerąStosowane są one ze względu na swoje dokładność oraz przez to, źe ograniczają ofiary wśród żołnierzy. Jednak coraz częściej pojawiają się pytania o tym czy moralne jest używanie ich do ataków w roli agresora. Wiadome jest przecież, że taki dron z kamerą obrotową nie ma uczuć, nie odczuwa strachu, ani nie ocenia moralnie sytuacji. Wykonuje on precyzyjnie powierzone zadanie nie zważając na przeszkody na drodze. Często więc przy akcjach militarnych z użyciem dronów pojawiały się ofiary w cywilach. Oczywiście było ich mniej jak przy bombowym ataku z powietrza ale jednak się zdarzały. Wywołało to wiele dyskusji na temat tego czy takie maszyny powinny być produkowane, a co ważniejsze rozwijane w kierunku militarnym. Jest bowiem strach, że ich użycie w szerokiej skali może wywołać u potencjalnego agresora brak obaw co do wywołania wojny. Przecież jeżeli nie będzie musiał on wysyłać żołnierzy poza granice państwa to nikt nie zginie. Daje mu to komfort psychiczny potencjalnemu agresorowi, że nie musi się bać reakcji społeczeństwa. Może to doprowadzić do częstych wojen w krajach słabo rozwiniętych. Wtedy takie drony mogłyby wywołać tam wiele szkód, a nawet obalić cały rząd i pozbawić takie państwo suwerenności. Nikt kto odwiedził sklep z dronami, nawet przez chwile nie pomyśli, że taki hubsan x4 h107p może służyć jako maszyna wojenna. Przeciętny człowiek postrzega je bardziej jako zabawki i formę urozmaicania wolnego czasu.

Niestety taki dron z kamerą w nieodpowiednich rękach może przynieść wiele złego. Dlatego wiele naukowców apeluję aby zaprzestać rozwoju militarnego tych maszyn w celu uniknięcia takich nieprzyjemnych sytuacji.