Finansowe perypetie klientów – kredyty

Home / Finanse i prawo / Finansowe perypetie klientów – kredyty

Problemy finansowe mogą przytrafić się absolutnie każdemu. W ostatnich latach szczególnie podniosła się liczba klientów unikających kontaktu z bankiem, windykowanych lub nawet z wypowiedzianymi umowami kredytowymi. Dla wielu z nich oznacza to drastyczny wzrost kosztów dodatkowych związanych z upomnieniami czy windykacją zewnętrzną.

Kredyt konsolidacyjny inne produkty bankowe

 

kredyt konsolidacyjnyW związku z tym banki i inne instytucje finansowe zaangażowały się dość mocno w kampanię informacyjną na temat współpracy i komunikacji zadłużonych klientów z wierzycielami. Nikt nie korzysta na sytuacji, gdy klient nagle nie daje rady spłacać wszystkich rat i postanawia przestać regulować jakiekolwiek należności.
Dlatego tak wiele mówi się ostatnio o tym, aby natychmiast informować bank o swoich problemach, gdyż wtedy możliwe jest dokonanie najróżniejszych zmian. Przeciętny kredyt hipoteczny bywa wyjątkowo ciężkim zobowiązaniem, gdyż rata może wynosić od kilkuset złotych miesięcznie do nawet kilku tysięcy. Nagła utrata płynności finansowej sprawia więc, że z miesiąca na miesiąc, nie mając oszczędności, zaczynamy stawać się dłużnikiem. Jest to najgorsza z możliwych sytuacji, z której jednak można wyjść, decydując się chociażby na kredyt konsolidacyjny.
Jest to produkt finansowy bardzo chętnie sprzedawany przez banki klientom mającym już jakieś problemy. Dzieje się tak dlatego, że kilka mniejszych rat za pożyczki gotówkowe, rzeczy wzięte na raty czy karty kredytowe, zostają zastąpione jedną wspólną ratą. Bank pokrywa stare zobowiązania klienta i jednocześnie sprzedaje mu swój kredyt w wysokości, która pozwoliła na spłacenie zadłużenia.

Często banki oferują tutaj znacznie niższe oprocentowanie niż w przypadku spłacanych właśnie długów, więc jest to już pierwsza korzyść dla klienta. Dodatkowo zamiast wielu średnich rat przypadających w różnych okresach miesiąca klient kończy z jedną stałą ratą, wpłacanie której staje się zdecydowanie łatwiejsze do wykonania. Niekiedy zaś banki oferują nawet takim klientom dodatkową gotówkę wypłacaną na dowolny cel wraz z podpisaniem umowy.