Dźwigi w życiu codziennym – dźwigi dla niepełnosprawnych

Home / Technika / Dźwigi w życiu codziennym – dźwigi dla niepełnosprawnych

Dźwigi, windy, podnośniki, platformy wznoszące – wszystkie te urządzenia mają swoje zastosowanie w wielu sytuacjach i w wielu miejscach. My spotykamy je najczęściej w budynkach mieszkalnych i w budynkach użyteczności publicznej i służą one ułatwieniu przemieszczania się, szczególnie osobom, dla których nie jest to łatwe.

 

Dźwigi dla niepełnosprawnych – wielofunkcyjne zastosowanie

dźwigi dla niepełnosprawnychW przemyśle, dużych firmach, dużych zakładach, stosuje się wyjątkowe rozwiązania z dziedziny dźwigów, wind i podnośników. Wiąże się to oczywiście z ich przeznaczeniem. O ile dźwigi dla niepełnosprawnych wymagają prostej obsługi, o tle w przemyśle liczy się jeszcze ich siła (co w tym pierwszym przypadku nie jest tak ważne). Tu najważniejsza jest funkcjonalność, odpowiedź na potrzeby zakładu w kwestii przenoszenia towarów z miejsca na miejsce. Wykorzystana jest więc najnowocześniejsza technika dotycząca napędu silnikowego podnośników i wind. Stosowane rozwiązania umożliwiają długoletnią pracę z takim urządzeniem, bez awarii i usterek. Dźwig jest sprawny i można polegać na jego trwałości mimo, że jest wykorzystywany do przewozu szczególnie ciężkich materiałów. To wszystko nie może wiązać się ze znacznym skomplikowaniem obsługi sprzętu. Maszynownia, w jaką z konieczności wyposażone są dźwigi towarowe, musi być względnie prosta w obsłudze, po prostu funkcjonalna, tak jak i sam dźwig. By tak było, musi być on zbudowany z możliwie najmniejszej liczby części, w tym części ruchomych. Upraszcza to i obsługę i ewentualny przegląd techniczny bądź remont. Sprawia, że i eksploatacja i koszty konserwacji nie są zbyt wygórowane. Ważnym elementem takiego dźwigu jest oczywiście kabina. Powinna ona w wypadku wind towarowych być jak największa, przy jak najmniejszych możliwym przy tym szybie. Powinna również być odporna na ewentualne, asymetryczne obciążenie.

Konieczna jest również czasem możliwość zwiększenia możliwości udźwigu. Przy obecnej technologii da się to osiągnąć bez powiększani kabiny. Ważne są również drzwi do kabiny: powinny się łatwo i szeroko otwierać umożliwiając szybki załadunek i rozładunek windy.